آشنایی با ماشین سی  ان سی یا هدایت عددی بارایانه -۴

آشنایی با ماشین سی ان سی یا هدایت عددی بارایانه -۴


بعد از آماده سازی جی کد قطعه مورد نظر ، مرحله اجرای عملیات ماشین کاری آغاز می شود .
برای انتقال جی کد به ماشین از نرم افزار هدایت ماشین غیر رایگان نظیر  mach3 مچ۳, تایپ تیری Type3 ، و یا رایگان نظیر گربل کنترلر Grbl controller ، بی سی ان سی bCNCو نظایر  آن ها استفاده می شود .
نکته مهم در این مرحله نوع پردازنده ماشین سی ان سی است ، چرا که جی کد مورد نظر بایستی قابلیت انطباق با کامپایلر پردازنده مورد نظر را داشته باشد ، برای مثال اگر پردازنده زیمنس ، فانوک یا اردینو باشد ، جی کد بایستی براساس نیاز های برنامه نویسی کامپایلر این پردازنده ها آماده شود . بیش‌تر برنامه های حرفه‌ای تولید جی کد هنگام ذخیره کردن جی کد این امکان را برای کاربر فراهم می کنند تا بر اساس نوع پردازنده  ، جی کد را ذخیره کند و این امکان گاهی ده ها پردازنده با کامپایلر های مختلف را پشتیبانی می کند . در حقیقت برنامه ای که طیف وسیعی از این پردازنده ها را پشتیبانی کند ، گرانتر خواهد بود و برعکس .
در میان پردازنده های گران قیمت و حرفه ای  به فانوک fanuc , زیمنس Siemens می توان اشاره کرد که در تمام ماشین های بزرگ, متوسط و حتا کوچک  سی ان سی استفاده می شوند اما به دلیل قیمت بالا و مشکلات تهیه آن ها در اینجا مورد نظر ما نیستند ، اما پردازنده های دیگری وجود دارند که هم دسترسی به آن ها راحتر است  و هم قیمت پایینی دارند و برای استفاده در ماشین های متوسط و کوچک بسیار کارا و مناسب هستند  .  
دو تا از معروف ترین این پردازنده ها  
بردهای اردینو Arduino و مچ ۳ mach3 می باشند که در بین کاربران خانگی و‌یا سازندگان ماشین های کوچک سی آن سی و چاپگرهای سه بعدی به لحاظ قیمت بسیار پایین و هم در دسترس بودن از محبوبیت فراوان برخوردار است . بخصوص پردازنده های اردینو که هم قیمت بسیار پایینی دارند و هم تعداد زیادی ماژول  سخت افزار و نرم افزار رایگان برای استفاده از آن ها موجود است و انجمن های برخط زیادی برای پشتیبانی از آن ها وجود دارد .

وظیفه اصلی نرم افزار های هدایت ماشین ، انتقال جی کد به پردازنده ، نظارت بر انجام این عملیات ، تنظیمات ماشین و در مجموع کمک به کاربر برای انجام درست و دقیق این فرایند  می باشد . رابط کار بری interface این  نرم افزار ها در نسخه های غیر رایگان معمولا امکانات بسیار زیادی را در اختیار کار بر قرار می دهد . نصب این برنامه ها به راحتی انجام می شود و یک گروه حرفه ای پشتیبانی از آن را به عهده دارند و این باعث سادگی و راحتی استفاده از آن ها می شود ، درحالی که در نسخه های رایگان این فرایند   به سهولت آن ها نیست و برای  نصب ، تنظیمات واستفاده از نرم افزار به مهارت و تسلط بیش‌تری نیاز است  ، رابط کاربری آن ها تنظیمات زیادی را در اختیار کار بر قرار نمی دهد و گاهی حین کار خطاها یی را بوجود می آورند ، اما در مجموع برای ماشین های کوچک و خانگی با توجه به رایگان بودن آنها ، بسیار کارا و ارزشمند هستند .
به همین دلیل در چاپگر های تزریقی و سی ان سی های کوچک به فراوانی استفاده می شوند و در مجموع عملکرد رضایت بخشی دارند .
لازم به یادآوری  است بعضی از برنامه ها دو کارکرد دارند ، اینگونه برنامه ها هم تولید جی کد می کنند و هم می توان از آن ها برای هدایت ماشین استفاده کرد  نظیر بی سی ان سی bCNCکه فایل ها را به صورت دی ایکس اف می پذیرد و با آن می توان ماشین های متوسطه وکوچک سه محور فرز و یا برش لیزر را هدایت کرد .
البته در ماشین های بزرگ معمولا از برنامه های جدا برای ، طراحی ، تولید جی کد و هدایت ماشین استفاده می کنند .

ارسال شده 2017-10-08 به وسیله روبوت ابزار ، باز پخش مطالب با ذكر منبع و لینک ، بلامانع است آموزش فنآوری 0 1264

نظر بدهیدLeave a Reply

آرشيو

سر فصل ها

تازه ترین نظرات

جستجوی بلاک

Related articles

مقایسه 0
قبلی
بعدی

No products

To be determined Shipping
0 ریال Total

Check out